|
מערך השיעור של הספרים רבי המכר
"חיפוש מחפש משמעות" ו"משמעות מחפשת חיפוש"
להזמנת הספרים ומפגש עם הסופר והמאייר עמית אופיר - 050-2374195
הספרים עוסקים במסעו של חיפוש קטן (מלשון חיפושית)
אשר יוצא לחפש את גורלו וחווה במסע זה את תמצית החיים.
במסעו הוא חווה חוויות מגוונות ובו בזמן עליו להחליט החלטות ושיקולים קשים.
חיפוש מגלה שעל מנת להגשים את חלומו יהיה עליו להיפרד מהוריו ויותר מאוחר משותפים אחרים בהם ייתקל בדרך ואליהם ייקשר.
הספר עוסק גם בערכים כגון חברות, ידידות ונאמנות וכן מעלה סוגיות לגבי דרך ההתמודדות
עם בעיות אלו בכדי להיות מאושר
תקציר הספרים והסבר על ייעודם
הספרים כתובים בקלילות ומלווים באיורים תמימים פרי עטו של המחבר הגורמים להם להיראות
כספרי ילדים אולם הספרים של "חיפוש" עוסקים בנושאים המעסיקים לא פחות
ואולי אף יותר את עולם בני הנוער ועולם המבוגרים גם יחד!
הספרים נוגעים בקלות בכל אחד ואחד מאתנו היות והם עוסקים במסע שכולנו חווים במהלך חיינו
ומעסיקים אותנו בחיי היום יום.
ניתן לעבוד עם הספרים מול כל קבוצת גיל וסוגי אוכלוסיה שונים.
כמו כן ניתן להעניק את הספר למדריכים / חניכים כספר מתנה ערכי הנושא מערך הדרכה
לפעילויות עתידיות אותם וכלו להעביר בעצמם
וגם כנושא דיון להפעלת קבוצות:
במגזר החינוך הפורמלי, החינוך הבלתי פורמלי, בבתי ספר,
בתיכונים ומכללות, בתנועות נוער, בקבוצות מטיילים,
בקבוצות של עולים חדשים (גם כאלו שאינן דוברות עברית היטב)
מערך ההדרכה גמיש ומאפשר למדריך לשנות את הרמה בה הוא יועבר,
בהתאם לגילאים המרכיבים את הקבוצה המודרכת.
מערך השיעור הוא בגדר הצעה ובמידה ובמהלכו יתווספו לכם רעיונות או דרכים חדשות להעבירו,
אשמח להיעזר בהם כדי לשפרו!
אשמח לשמוע תגובות בכל נושא - מייל
מטרות המערך:
מטרות המערך הן רבות ומגוונות, והן בדרך מסוימת גם גמישות ועשויות להשתנות
בהתאם למדריך המעביר את השיעור וכן בהתאם לקבוצה המקבלת אותו,
גמישות זו ניתנת לביצוע היות והספר מתאים לכלל תחום הגילאים.
-על המדריך למקד את מערך שיעור זה - שהינו כללי, וליצור ממנו מערך הפעלה ממוקד לקבוצה שאיתה הוא מעוניין לעבוד.
- פתיחת שיחה בנושאים המעסיקים את החניכים בחיי היום יום שלהם.
נושאים הקשורים בהבנה של צמתים ובחירות שהם עומדים בפניהן ולא תמיד יודעים או מודעים לאפשרויות הבחירה השונות
שיש בידיהם בצמתים אלו.
-תוכלו להאיר מעט אור על הדרך שבה החניכים כבר צועדים.
-תוכלו לתת פרספקטיבה לחיים עצמם - הקורא עשויי להקביל את חייו,
לשלב בו נמצאת הדמות בסיפור ולהפיק לקחים מנסיונה של הדמות.
-תוכלו לשוחח על הערכים החשובים באמת בחיים, וכן להזכיר את הדברים
בעלי המשמעות האמיתית: משפחה, חברים, אומץ, נאמנות, אינטואיציה וקשב ללב, אהבה ובריאות.
-תוכלו להעביר שיעור בערך חשוב שמוצג בתוך הספר: "תכנון וראייה לעתיד".
-הספר מציג מצבים מסוימים המתרחשים בעקבות בחירות שבחר הגיבור,
מבלי לנקוט בעמדה האם הבחירות שבחר היו נכונות או שגויות.
הספר משאיר פתח לדיון בדיוק בנושאים אלו על מנת להבהיר או לקבוע
אחר אילו ערכים אנו הולכים בחיינו ובמה אנו בוחרים להאמין.
-הספר מאפשר לקורא לחשוב על הדברים שיש ברשותו ברגע ההווה,
להזכיר לו ששום דבר אינו מובן מאליו.
קבוצות יעד שונות המתאימות לעבודה עם המערך.
*תלמידים בבתי ספר-
[כל הגילאים (בצורה שונה כמובן, עם התייחסות לשלב
בו נמצא התלמיד מבחינה התפתחותית ותחומי עניין ותעסוקה),
חילוניים ודתיים (אין שום ניגוד לדת, אין כאן הטפה כלשהי לצד כזה או אחר,
ואף להפך, אם מביטים בספר מנקודת מבט דתית, ניתן לראות כי הערכים
אשר מציג הספר, צועדים שלובים יד ביד עם ערכי הדת).]
*תנועות נוער- מצויין להפעלה בפעולות מעשיות בשטח כשעובדים
עם הספר ועוברים ביחד אתו את המסע שעבר הגיבור,
תוך עצירה בנקודות הקריטיות ויצירת שיחה/דיון לגבי כל נקודה ונקודה.
*תנועת אל סם - במיוחד לגבי הערכים: נאמנות, משפחה, תכנון וראייה לעתיד,
בריאות ורעיון ה"אין חזרה" שמומחש ע"י משתנה אחר של הזמן והזיקנה
אך היות והספר מוצג כמטאפורה, ניתן להשתמש בו גם כאן.
*קבוצות מטיילים.
*בתי ספר תיכוניים ואקדמיים- כמבוא לפילוסופיה.
(במהלך השנים האחרונות ערכו ברחבי הארץ מספר מכללות ואניברסיטאות שיעורים בהם שילבו המרצים את הספר בתוכנית הלימוד וכמתן דוגמאות למקרים עליהם נלמד במהך המפגשים.
*עולים חדשים-
למרות שהספר כתוב בשפה העברית הוא כתוב בשפה קלה,
מעט מאוד מלל וכמו כן מלווה באיורים המסבירים בדיוק
את הלך ההתרחשות בספר. הקלות של העברת הערכים והמסר שבספר,
בשילוב עם המלל הקצר (שבקריאה מהירה לא עולה על 10-15 דקות קריאה)
מאפשר גם לעולים (וגם לקבוצות תיירים המגיעות לארץ) ליהנות מהספר
וכמו כן להפיק ממנו את מסריו.
יתר על כן, לקבוצות עולים הדוברות מעט עברית, הספר יהווה מטרה
מאתגרת ואפשרית, לקרוא אותו.
- הסיפור שמוצג בספר, נדידת הגיבור בעולם על מנת לחפש את גורלו,
דומה באופן מיוחד לאותה נדידה של קבוצות העולים שהגיעו ארצה (לארץ ישראל),
עבור קבוצות אלו ישמש הספר באופן מיוחד הרבה יותר ויזכיר להם את מטרת נדידתם,
הסוכנות היהודית –
הספר מעביר את המסר "שאין צורך לחפש את הדברים רחוק מידי,
הכל נמצא כאן, מתחת ליד ויש צורך רק לגלות ולמצוא את זה.
מסר זה יוכל להיות מועבר בחו"ל בקבוצות שנוסעות להיפגש עם יהודים החיים שם,
ועל ידי עבודה עם מערך הספר יהיה אפשר ליצור עניין ב"חזרה לחיפוש
הדברים הרחוקים, במקומות הקרובים ביותר, הארץ שלנו"!
מערך השיעור
1.אינטואיציה כחופש בחירה.
בחלק הזה תוכלו לשוחח על מהי אינטואיציה,
נשאל ונסמן מילים, רעיונות והקשרים אסוציאטיביים אשר עולים מהמושג אינטואיציה.
(ניתן לעשות זאת בעזרת רישום המילה אינטואיציה על הלוח,
להקיף אותה בעיגול ולהוציא ממנה חיצים של אסוציאציות אשר מועלות על ידי החניכים.
לאחר מכן יש להבין איך ולמה מזכירה כל מילה שרשומה על הלוח את המונח אינטואיציה.)
ננסה לסכם מהם הדרכים אשר מנחים אותנו בבחירת פתרונות בחיינו
הורים, חברים, נורמות חברתיות, זמן, ניסיון (עצמי ושל אחרים),
סובלנות, סבלנות, ברירה,הגיון ואינטואיציה
במקביל ניתן דוגמאות מהספר ומהחיים שלנו
ונבדוק האם הדרכים המוצעות בספר מתקבלות על דעת החניכים.
במקרים שלא יש לחפש הצעות ופתרונות נוספים, כדי להאיר את הדרך.
*יש לעמוד על ההבדל שבין הגיון, רגש ואינטואיציה במצבים
מסוימים, שקשורים באהבה, בפחד או בתלות.
*יש לקחת דוגמאות מחיי החניכים במקביל להתרחשות השיעור.
הדבר יעזור להתפתחות השיעור, להבנתו ביתר עניין וקלות
ולהפנמתו.
2.מחסומים שעוצרים אותנו בדרך.
בשלב הזה נדבר על הפער שבין הרצון והאינטואיציה שלנו,
לבין היכולת הממשית להגיע אל המטרות שהצבנו לעצמנו!
ננסה להגיע לכלל המכשולים שעלולים להפריע לנו בדרך:
זמן, כסף, כשרון, הורים, חברים, נורמות וסנקציות חברתיות
3.סדר עדיפות בחיים.
בחלק הזה נסביר איך בדיוק בא לידי ביטוי בחיים, סדר עדיפות.
נראה לחניכים שכל מפגש או אירוע בחיים בא על חשבון אירוע אחר
עלינו לסדר את הדברים החשובים לנו בתחילת הפירמידה.
נקודה נוספת אשר הספר מעלה באופן עקיף הינה המשמעות
שיש לכל עיכוב בחיינו, העובדה שאנו לוקחים חלק במפגש אחד,
משפיעה במן אפקט דומינו על כל רצף האירועים שיבואו אחריו.
עלינו לנסות להעביר לחניכים את הרעיון שבכל שלב בחייהם רצוי
שעניין סדר העדיפות יהיה כשאלה מנחה עבור החלטות שיש עליהם לבחור;
זאת בכדי למנוע מהם להגיע לשלב בו ה"חיפוש" תופס לפתע כי
הזדקן וכי כבר עבר יותר מחצי הדרך בחייו,
בשלב הזה נותר לו רק להשלים שלא יוכל עוד לחזור ולבקר את הוריו!!!
ניסוי מעניין שניתן לעשות עם הקבוצה
על מנת להמחיש את עניין סדר העדיפות בחיים ותכנון זמן יעיל:
מרצה לקח דלי וביקש שימלאו אותו באבנים גדולות על שפתו,
לאחר שתלמידיו עשו כן, שאל אותם:"האם ניתן למלא עוד את הדלי?"
"לא" השיבו התלמידים, שכן הדלי היה מלא עד גדותיו.
שפך המרצה אל תוך הדלי כמות נכבדה של אבנים קטנטנות אשר
חלחלו בין הרווחים שנשארו בדלי על ידי האבנים הקטנות, עד שמילא את הדלי שוב.
עתה שאל שוב "האם ניתן למלא עוד את הדלי"? שוב ענו "לא" התלמידים,
שכן הפעם הדלי היה מלא באמת. חייך לעצמו המרצה,
והוסיף כמות נכבדה של חול ים דקיק. גרגרי החול הקטנטנים חלחלו בין החריצים
שהשאירו האבנים הקטנות ביניהן.
עתה שאל המרצה את תלמידיו: "ניתן היה למלא את הדלי גם בסדר הפוך!?
כלומר תחילה עם חול, לאחר מכן אם אבנים קטנות ולבסוף עם האבנים הגדולות!!?
מסקנות מהניסוי:
· לא תמיד הדברים הגדולים הם החשובים והממלאים ביותר.
· אם נדע לסדר את הדברים החשובים יותר בתחילת הפירמידה,
נוכל למצוא זמן ומקום גם לדברים האחרים, חשוב מכך,
אם לא נדע לסדר את הדברים החשובים יותר בתחילת הפירמידה,
אנו עלולים לפספס את מהות החיים.
· יש דברים בחיים שנעים בכיוון אחד, מהרגע שמתחילים אותם אי אפשר
לחזור אחורה, לכן במקרים האלו יש צורך בתכנון.
4. הקראת הספר עם החניכים ועצירה בנקודות קריטיות.
- הפתיחה - יצירת דיון עם החניכים ע"ס דעותיהם על הקטע.
- עזיבת ההורים.
- הפגישה עם הפרפר.
- דפוס ההתנהגות של החיפוש. (לאורך כל הספר)
- המהפך מהרגע שהחיפוש הזדקן.
- התובנה של החיפוש. (העמוד האחרון)
- יצירת דיון במשמעות 2 הציורים שבסוף הספר.
5.מאבק אב ובן.
אותו מאבק בו הורים תמיד ינסו להזהיר את ילדיהם ממכשולים אשר הם ניסו ונכשלו בעבר.
מאבק אב ובן הוא ניסיונותיו של ההורה להעביר לילדו את ניסיונו, הצלחותיו וכישלונותיו,
במטרה שהילד לא יחזור על אותן טעויות ולא ייפול באותם המכשולים שבהם נפל ההורה.
מהצד האחר יש את רצונו של הילד לנסות, להתנסות, לעיתים למרוד במוסכמות
ולהוכיח שהפעם פועלים חוקים אחרים במערכה.
הספר מציג מספר שאלות בנושא המאבק, מבלי לתת תשובות חד משמעיות לצד זה או אחר
בעזרת הסיפור תוכלו לבחון ולעמוד על טיבו של מאבק נצחי זה.
שאלות שאפשר להעלות:
*האם אפשר לנצח במאבק הזה,
*האם בכלל במאבק הוא רע או טוב,
*האם ניתן למנוע אותו?
*האם ניתן לדלג עליו ולקצר את הדרך?
*האם רצוי בכלל לקצר את הדרך?
*אם זה טוב שקיים המאבק?
6. שאלות לסיכום.
- מה בעצם החיסרון בהשקפתו של החיפוש? מהו היתרון?
- האם אנחנו נתקלים באותם הלבטים בחיינו היום יומיים?
- מהי הדרך הנכונה לדעת החניכים?
- במידה והחיפוש יכל לחזור בזמן, האם לדעתכם היה משנה את דרכו
ופועל אחרת? באיזה אופן, ולמה?
מהלך השיעורים:
שיעור 1- מבוא לאינטואיציה, מבוא לערכים, קריאה בספר עד
הפגישה עם הפרפר, שיחה על הפתיח של הספר.
שיעור 2- שיחה על המחסומים שעוצרים אותנו, שיחה על סדר עדיפות בחיים,
קריאה בספר עד השלב בו הגיבור מזדקן לפתע.
שיעור 3- מבוא לתפישת ההווה, מבוא לתכנון וצפיית העתיד,
מאבק אב ובן, דיון לסכום [הכולל גם ראייה לדור הבא,
וכן הסקת מסקנות של החניכים לגבי חייהם,
(האם השתנתה נקודת ראותם!? מה הם יעשו שונה או דומה בחייהם,
בעקבות העבודה עם הספר!?)
נשמח לספק לכם כלים ומוצרי עזר לפעילויות עם הספרים - מעוצבים עם דמויותיו של חיפוש בכל מיני נושאים.
ניתן לעצב מוצרים לפי דרישה: החל מכרטיסיות משאלות / כרטיסי ברכה / חוברות לימוד ציור של דמויות הספר ועוד אינספור מוצרים.
מדריכים ובעלי מקצוע אשר מעוניינים לעבוד עם הספרים באופן שוטף ייקבלו מחירים מיוחדים והנחות של עד 50 אחוז על המוצרים.
צרו קשר בטל - 050-2374195
|